Co oznacza skrót RPG?
Gry fabularne to świetna towarzyska zabawa, która opiera się na odgrywaniu ról w określonych okolicznościach. Uczestnicy wcielają się w bohaterów rodem z ulubionych książek i filmów – nie muszą to być wyłącznie klimaty fantasy, ale równie dobrze może chodzić o przestępców działających w półświatku czy ocalałych radzących sobie w cybernetycznym postapo – dzięki czemu mogą przeżywać niesamowite, niedostępne w normalnych warunkach przygody.
Co ważne, drużyna graczy regularnie stawia czoła różnego rodzaju zadaniom, zagadkom i problemom, z których trzeba się wykaraskać, wykorzystując do tego spryt, zdolność podejmowania szybkich decyzji oraz współpracę w grupie. Oczywiście jak w każdej grze, tak i tutaj obowiązują pewne zasady, które warto przestrzegać, aby cała rozgrywka była zarówno sprawiedliwa, jak i ciekawa. Gry fabularne rozgrywane w rzeczywistości możemy podzielić na dwa główne rodzaje: LARPy oraz RPG.
Co kryje się pod skrótem RPG?
RPG to akronim pochodzący od angielskiego określenia role-playing game (dosłownie „gra w odgrywanie ról”) i oznacza aktywność polegającą na wcielaniu się uczestników w fikcyjne postacie. W przeciwieństwie do LARPów, które można przyrównać do improwizowanego teatru – uczestnicy zabawy przebierają się, przygotowują scenografię i używają rekwizytów, aby wczuć się w przydzielone role – do RPG wystarczy zaledwie kartka papieru, ołówek i kilka kostek o różnej liczbie ścianek. Inną istotną cechą RPG jest rozbudowana fabuła, która zmienia się w zależności od podejmowanych od nas decyzji, oraz możliwość rozwoju postaci – doskonalimy swojego bohatera poprzez zdobywanie doświadczenia oraz nowego ekwipunku. Nad przebiegiem rozgrywki czuwa Mistrz Gry, który bazując na scenariuszu przygotowanym dzięki podręcznikowi do gry fabularnej, pełni funkcję narratora opisującego miejsca, wydarzenia oraz inne niegrywalne postacie (tzw. NPC).
Skąd właściwie wzięły się RPG?
Za prekursora książkowych gier fabularnych, a zarazem jeden z najbardziej rozpoznawalnych systemów RPG, uznaje się wydane w 1974 roku „Dungeons and Dragons”. W tym momencie D&D ma na koncie aż cztery edycje podręcznika, liczne dodatki oraz rozszerzenia, a na jego podstawie stworzono multum gier komputerowych, planszówek, książek, komiksów oraz różnego rodzaju inicjatyw. W kolejnych latach wypuszczono kilka podobnych gier fabularnych, jednak właściwy przełom nastąpił dopiero na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to zaczęto tworzyć światy bazujące na popularnych powieściach bądź mitologiach, co zaczęło zachęcać do zabawy coraz liczniejsze grupy zainteresowanych. Dziś dostępne na rynku pozycje niejednego gracza mogą przyprawić o istny zawrót głowy, a oferowane m.in. przez wydawnictwo Stinger Press podręczniki do gier fabularnych przypadną do gustu każdemu, kto choć trochę interesuje się popkulturą.